Začátkem roku 2008 jsme po skončené I. etapě rekonstrukce budovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci – Křížkovského 10 – začali hledat finanční zdroje na revitalizaci nádvoří tak areálu Křížkovského 10 mimo kapitolu „příspěvek na studenta“.
V květnu 2008 město Olomouc vyhlásilo záměr revitalizace olomouckých parků, jejichž zóna končila právě na hradbách zahrad UP. Byli jsme od počátku přesvědčeni, že zahrady UP by měly být organickou součástí projektu, a tak jsme usilovali, aby zóna revitalizovaného území byla rozšířena i na zahrady na hradbách v Křížkovského ulici. Po té bylo možné, aby se UP připojila k projektu Městské parky Olomouc a mohla tak být zahájena samotná příprava záměru s oficiálním názvem Revitalizace parků a veřejných ploch UP.
Na UP byla vytvořena pracovní skupina osob, kteří zastupovali jak katedry, to je akademické pracovníky, studenty, tak i odborníky z dějin umění, historie, ale i profese další. S těmito zástupci pak byla konzultována příprava projektové dokumentace a zejména koncepce, budoucí využití zahrad i problémy očekávané při samotné realizaci. Student geoinformatiky PřF Ondřej Sadílek svými vizualizacemi velmi napomohl k potřebné propagaci myšlenky.
Pracovní skupinu FF UP tvořili:
Barteček Ivo, Daniel Ladislav, Engelbrecht Wilken, Fiala Jiří, Šaradín Pavel, Togner Milan
Složení realizačního/projektového týmu za UP:
Menšíková Jiřina, hlavní řešitel, tajemnice FF UP, Vašutová Radka, projektová manažerka FF UP, Píža Pavel (Kolárovitsová Anna), Absolon Pavel, rektorát UP, oddělení rozvoje a výstavby
Po celou dobu projektu mohl projektový tým počítat s významnou podporou rektora UP, kvestorky/kvestora UP, prorektora pro regionální rozvoj a děkanů FF UP.
V momentě, kdy existovala reálná naděje, že finance na projekt Revitalizace zahrad UP budou získány, vedení města začalo v tomto směru s UP úzce spolupracovat a taktéž hledat zdroje k profinancování potřebné opravy hradebního schodiště, které bylo z havarijních důvodů k nelibosti akademické obce i občanů města dlouhodobě uzavřeno. Schodiště je součástí Svatojakubské uličky, která byla vyhledávanou zkratkou z centra města směrem k Envelopě. V témže období se zúročila dlouhodobá snaha UP a FF UP a v prázdniny 2011 byly renovovány střechy budov Křížkovského 12 a 14, kterými zatékalo do objektů (tato potřebná změna je nyní nejlépe viditelná právě ze zahrad 12 a 14). Na závěr proběhla v režii UP rekonstrukce teras zmíněných budov.
Dne 9. prosince 2010 se uskutečnil slavnostní poklep a 19. října 2011 byly zahrady oficiálně otevřeny veřejnosti.
Možná se může zdát, že je proti zdravému selskému rozumu začínat revitalizací zahrad a skončit opravami budov (Křížkovského 10 až 14), ale čekali-li bychom s revitalizací zahrad a opravou „křížové uličky“ – Svatojakubské do Bezručových sadů „na později“, propásli bychom jedinečnou šanci. A tou bylo zvelebení a předání kulturního dědictví unikátních venkovních prostorů, na které mohou být UP, fakulta i občané města právem hrdi.
Další informace o historii místa, autorech návrhu změn, zhotovitelích jsou uvedeny na pylonech v zahradě Křížkovského 10.
Stálým cílem je vytvoření historické naučné stezky, která by spojila Dómské návrší, Biskupské náměstí, zahrady Křížkovského s Pevností poznání a Mauzoleem jugoslávských vojínů.
Popis projektu
Registrační číslo projektu: CZ.1.12/2.1.00/14.00663
Název žadatele/příjemce: Univerzita Palackého v Olomouci Prioritní osa a oblast podpory: 12.2.1
Projekt byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Cílem projektu je zlepšení kvality života v Olomouci prostřednictvím revitalizace parků a velmi cenné historické zeleně v pásu historické zeleně Olomouce za budovami Křížkovského 8 až 14 v Olomouci. Tyto parky a zahradně-architektonický prostor leží v atraktivní turistické zóně v těsné blízkosti centra města. Prostory umístěné nad městskými hradbami se díky svojí historii a komorní atmosféře nepochybně stanou vyhledávaným místem pro vzdělávání, setkávání, zamyšlení či odpočinek různých generací. Po jeho rehabilitaci a obnově v rámci polyfunkčního významu vzniká propojený a průchozí areál, do kterého bude umožněn řízený přístup široké veřejnosti.
Součástí rehabilitace areálu bylo:
- rekonstrukce komunikace pro pěší
- zajištění průchodu mezi parky – rekonstrukce stávajících schodišť mezi jednotlivými parky
- zajištění bezpečnosti návštěvníků – rekonstrukce plotů, zábradlí a branek
- rekonstrukce altánu
- sadové a parkové úpravy – vytvoření dobové reminiscence barokních zahrad – za Křížkovského 8 a 10, reprezentativní historické zahrady v renesančním stylu – za Křížkovského 12, a vybudování klidového zázemí pro veřejnost, studenty a akademické pracovníky – za Křížkovského 14
- vybudování osvětlení
- umístění mobiliáře
Mezi klíčové cílové skupiny projektu můžeme zařadit:
- obyvatele města
- studenty UP a účastníky vzdělávacích programů
- zaměstnance UP
Dále například:
- návštěvníky města
- zahraniční delegace
Přínosem pro cílovou skupinu bude:
- využití potenciálu prostoru – otevření veřejnosti – vybudování místa pro setkávání, relaxaci, kulturní akce a různé aktivity
- vznik výukového školního outdoorového prostoru se širokým spektrem využití, který přímo navazuje na Bezručovy sady
- aktivní zapojení studentů do vytváření celkové koncepce prostor i do jednotlivých dílčích aktivit posílení jejich ekologického myšlení a podpora jejich vztahu k městu a jeho historii
Registrační číslo projektu: CZ.1.12/2.1.00/14.00663Název žadatele/příjemce: Univerzita Palackého v Olomouci Prioritní osa a oblast podpory: 12.2.1
Projekt byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
- Fyzické zahájení realizace projektu bylo v listopadu 2010 a ukončení v září 2011.
- Projekt byl ukončen a vyúčtován do 31. října 2011.
Harmonogram projektu
Fyzické zahájení realizace projektu bylo v listopadu 2010 a ukončení v září 2011.
Projekt byl ukončen a vyúčtován do 31. října 2011.
Aktivity projektu:
- Aktivita 1: Výběrové řízení na dodavatele investiční akce
- Aktivita 2: Rekonstrukce komunikace pro pěší
- vyhloubení základů,
- terénní úpravy, vymezení antukových ploch, zřízení podkladní vrstvy,
- kompletní konstrukce (vrstvy, materiál –mlaty, dlažby),
- pokládka povrchů a dokončení konstrukce.
- Aktivita 3: Rekonstrukce spojovacích schodišť, zábradlí a branek
- rekonstrukce vstupního betonového schodiště,
- rekonstrukce pískovcového schodiště,
- rekonstrukce pískovcové desky zdi,
- rekonstrukce plotu, zábradlí a branek.
- Aktivita 4: Rekonstrukce altánu
- Aktivita 5: Sadové a parkové úpravy
- odplevelení, kácení stromů, odstranění keřů – odvoz,
- terénní úpravy,
- obdělání půdy,
- založení trávníků, záhonů a mulčování,
- dodání a výsadba:
* dřevin,
* trvalek,
* stromů,keřů a popínavek.
- Aktivita 6: Vybudování a instalace osvětlení
- Aktivita 7: Nákup a umístění mobiliáře
- napojení vodovodní přípojky pro potřebu vodních prvků,
- nákup a umístění vodních prvků,
- nákup a usazení informačních tabulí (historie parků a okolí), laviček a odpadkových košů.
- Aktivita 8: Slavnostní otevření nově zrevitalizovaných parků a veřejných ploch
- slavnostní otevření za účasti zástupců UP, města Olomouce, kraje, významných hostů, tisku a médií, příprava na ukončení projektu.
Všechny aktivity byly, vzhledem k časové náročnosti a vhodnosti ročních období, realizovány v průběhu skoro celé fyzické realizace projektu. Prolínaly se a doplňovaly.